Dlaczego warto kupować używane podręczniki szkolne?

Po pierwsze, dlatego, że wychodzi to dużo taniej. Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że nowe podręczniki niekoniecznie są lepsze od używanych. Jakie są główne zalety nowych i używanych podręczników? Jest ich bardzo dużo.

Główne zalety podręczników używanych

Tak naprawdę z roku na rok coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że lepiej kupić tanie podręczniki, ale za to używane. Oczywiście, dobrze jest wiedzieć, że książka nie śmierdzi farbą, ale to nie umniejsza jej wartości. Rodzice, którzy zaopatrują swoje dzieci w używane podręczniki, mogą w jakiś sposób uszczuplić swój domowy budżet. Dzięki tańszym książkom dorośli z pewnością mogą posłać swoje dzieci do szkoły za znacznie mniejsze pieniądze. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup ubrań dla naszych pociech, a nawet na opłacenie ich edukacji.

Inne ciekawe aspekty używanych książek

Używane książki mają swoją historię. Musimy mieć pełną świadomość, że zadrukowane strony, notatki na marginesach, podpisy i autografy tworzą historię podręcznika. Znaczy to, że w używanych przez nas podręcznikach znajdziemy nie tylko bohaterów, ale również historie osób, które w przeszłości z przyjemnością je czytały. Bardzo często młode dziewczyny zapisują w podręcznikach swoje miłosne wyznania.

Czy używane podręczniki są bardziej ekologiczne?

Mniejsze szkody dla środowiska. Warto zaznaczyć, że aby powstały nowe książki, trzeba ściąć drzewa. Oznacza to, że recykling jest korzystny nie tylko dla portfela rodziców, ale także dla naszej planety. W ten sposób nic nie ulega zniszczeniu, ponieważ wszystkie zasoby zawarte w książkach są odpowiednio wykorzystywane. W ten sposób antykwariaty mogą przyczynić się do ochrony środowiska.

Inne aspekty finansowe

Powinniśmy wiedzieć, że zdecydowana większość osób przynajmniej raz w życiu zgubiła swoje podręczniki w szkole lub w komunikacji miejskiej. Oczywiście, wiąże się to ze stratą pieniędzy, np. gdy kosztują one pięćdziesiąt złotych. Jeśli uczeń zgubi książkę, która kosztuje kilka złotych, to nie jest to tragedia.

Gdzie szukać niedrogich książek?


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie prawdziwe “perełki” znajdują się na półkach każdego antykwariatu. Pamiętajmy, że książki używane są dużo tańsze od nowych. Co więcej, każdego roku w antykwariatach możemy znaleźć podręczniki w naprawdę niewiarygodnych cenach. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu i dobrze poszukać. Na pewno znajdziemy coś ciekawego dla siebie lub swoich dzieci.